Bir Mustafa Kemal karikatürü

Yavuz Alogan

8 Mayıs 2020

Yeni bir rejim eski rejimin kurucu kahramanını yok etmek için üç şey yapabilir.

Yeni bir rejim eski rejimin kurucu kahramanını yok etmek için üç şey yapabilir.

Kahramanın heykellerini bir hamlede yıkar, resmî kurumlardaki fotoğraflarını kaldırır, ders kitaplarından onunla ilgili bölümleri çıkarır, ismini lanetle anar.

Yavaşlatılmış ve zamana yayılmış karşı devrim ideolojik hegemonya kurma çabasıyla öyle bir kültürel altyapı hazırlar ki kurucu kahraman giderek unutulur, zamanla yerini tarihin tozlu raflarından indirilen başka karakterlere bırakır.

Ve nihayet yeni rejim, kurucu kahramanı bir karikatür olarak, içeriğinden tamamen boşatılmış bir şekil hâlinde kendi saflarına katar ki bu durumda halk, kurucu kahramanı elbette sevmeye devam eder fakat artık onu neden sevdiğini, hatta onun kim olduğunu bile unutmuştur.

Zamana yayılan karşıdevrim boyunca siyasî İslamcılar Mustafa Kemal’in hatırasına ikinci ve üçüncü yöntemi uyguladılar. Kültürel ortamı değiştirerek onu sıradanlaştırmaya çalışırken, Osman ve Ertuğrul beylerden II. Abdülhamid’e...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Yavuz Alogan - Yavuz Alogan'ın son yazısı - Yavuz Alogan'ın son köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın yazıları - Yavuz Alogan'ın bugünkü yazısı - Yavuz Alogan'ın bugünkü köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın dünkü köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın dünkü yazısı - Yavuz Alogan'ın tüm köşe yazıları - Yavuz Alogan'ın tüm yazıları - Yavuz Alogan yazıları

Aydınlık - Yavuz Alogan Son Köşe Yazıları: