Sıfır noktası

Yavuz Alogan

16 Temmuz 2019

Ben korkmaya başladım.

Ben korkmaya başladım.

Özellikle Rusya’nın geliştirdiği RS-28 Sarmat balistik füzesinin özelliklerini okurken üzerime bir korku musallat oldu. Askerî uzman Aleksey Leonkov, bunlardan on tanesinin ABD’nin bütün nüfusunu yok edebileceğini söyledi.

Yani bir sabah metro durağında işe gitmek için bekleyen, çocuklarını okula bırakmak için otoyolda araba kullanan, bahçesini sulayan, yatağında uyuyan ya da televizyon seyreden bütün normal Amerikalılar, çoluk çocuk yaşlı hep birlikte yanarak yok olabilirler.

Amerikalılar muhtemelen “kamuoyu” denilen şey yüzünden fazla ayrıntıya girmiyorlar, ancak onlar da denizden, havadan ve karadan fırlatılan nükleer başlıklı seyir füzelerinin ve balistik füzelerin imha kabiliyetini geliştiriyorlar. Ve elbette insanlığın ilk kez Irak’ta tanık olduğu, zırhlı birlikleri sahrada parçalayıp yok eden MOAB bombaları... Bunların bir de “yoğunlaştırılmış radyasyon-azaltılmış çarpma” (ERE) etkisi yaratan nükleer versiyonu varmış.

Çok tem...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Yavuz Alogan - Yavuz Alogan'ın son yazısı - Yavuz Alogan'ın son köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın yazıları - Yavuz Alogan'ın bugünkü yazısı - Yavuz Alogan'ın bugünkü köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın dünkü köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın köşe yazısı - Yavuz Alogan'ın dünkü yazısı - Yavuz Alogan'ın tüm köşe yazıları - Yavuz Alogan'ın tüm yazıları - Yavuz Alogan yazıları

Aydınlık - Yavuz Alogan Son Köşe Yazıları: