Atatürk, Batılılaşma ve milli devlet

Semih Koray

30 Temmuz 2019

Atatürk Devrimi, Batı’nın demokratik devrimlerinin zaman içinde ötelenmiş bir tekrarı değildir. Yeni tipte milli ve demokratik bir devrimdir.

Atatürk Devrimi, Batı’nın demokratik devrimlerinin zaman içinde ötelenmiş bir tekrarı değildir. Yeni tipte milli ve demokratik bir devrimdir.

Batı’daki demokratik devrimler,hiçbir zaman “köylüyü milletin efendisi” haline getirme hedefini gütmemiştir. Batı’da köylülüğün feodal bağımlılıklardan kurtarılması, kapitalizme geniş bir işgücü kaynağı sağlama amacını gütmekteydi.

Batı eğitiminde Köy Enstitülerine benzer bir kuruma rastlanmaması tesadüfi değildir. Batı’da eğitimi şekillendiren temel hedef, işgücü verimliliğini yükseltmek olmuştur.

Oysa Köy Enstitüleri, devrimin nefesini köylere taşımak için köylülüğün kendi içinden Cumhuriyet önderleri yetiştirmeyi amaçlamaktaydı.

Üretkenlik düzeyinin yükseltilmesi, feodal hakimiyetin yıkılması hedefine tabi olarak ele alınmaktaydı.

ORTAK HEDEF: MİLLETLEŞME

Atatürk Devrimi’nin eski tip demokratik devrimlerle ortak yönü, devrimin temel toplumsal gücünün millet olmasıdır. Ama emperyalizm çağında devri...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Semih Koray - Semih Koray'ın son yazısı - Semih Koray'ın son köşe yazısı - Semih Koray'ın yazıları - Semih Koray'ın bugünkü yazısı - Semih Koray'ın bugünkü köşe yazısı - Semih Koray'ın dünkü köşe yazısı - Semih Koray'ın köşe yazısı - Semih Koray'ın dünkü yazısı - Semih Koray'ın tüm köşe yazıları - Semih Koray'ın tüm yazıları - Semih Koray yazıları

Aydınlık - Semih Koray Son Köşe Yazıları: