Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’na ekonomik bakış

Melih Baş

6 Ocak 2020

7 Ocak ile başlayan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda görme engellilerin sorunlarına çözüm yolları tartışılagelmektedir.

7 Ocak ile başlayan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda görme engellilerin sorunlarına çözüm yolları tartışılagelmektedir.

GÖRME ENGELLİLİK

Görme yeteneğinin doğumsal, kalıtımsal, sonradan oluşan biçimde bulunmaması ya da yitirilmiş olması anlamına gelen bu durum doğrudan gözlerden kaynaklanabileceği gibi görme sinirinin ya da görme merkezinin zarar görmesi sonucu olarak da oluşabilmektedir.

Antalya merkezli Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Genel Sekreteri Mehmet Karamanoğulları diyor ki: “Ülkemizde görmeden yaşamını sürdüren veya görmede güçlük çeken, az gören 1.5 milyon görme engelli bulunmaktadır. 220 bin kişi gözlerini tamamen kaybetmiş ve beyaz bastona ihtiyaç duyuyor. Toplumun her kesimi bilmelidir ki görme engelli olmak hayatın sonu değil bir farklılıktır.”

Bu konuda toplumsal olarak bilincin artması ve uygulamalara yansıması görme engellilerin topluma sosyo-ekonomik olarak katılmasını sağlayacak ve yaşam kaliteleri de artabilecektir...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: