Oyuncak sektörü: Plastikten ahşaba yoksa dijitale mi?

Melih Baş

27 Ocak 2020

Oyuncakların çocukların eğlenmeleri, bireysel ve toplumsal gelişimleri açısından önemi yadsınamaz. Oyuncak sektörü ilginç bir gelişim içinde. Bakalım.

Oyuncakların çocukların eğlenmeleri, bireysel ve toplumsal gelişimleri açısından önemi yadsınamaz. Oyuncak sektörü ilginç bir gelişim içinde. Bakalım.

OYUNCAK PAZARI

Ülkemizde oyuncak pazarı 2013-2017 yılları arasında yılda ortalama yüzde 6 büyüme gösterdikten sonra 2018 yılında hem değer hem miktar bazında gerilemiş. 2019 yılında ise sektörde bir toparlanma yaşanmış. 2019 yılı sonunda üretimin değer bazında yüzde 20’ye yakın, miktar bazında da yüzde 25’e yakın bir artışla seyrettiği tahmin ediliyor. Oyuncak sektörünün oyuncuları bu gidişatın 2020’de de süreceği kanısındalar. Ne var ki, sektör ülke ekonomisine dış ticaret açığı etkisi yapıyor: 2019 tahmini rakamları itibariyle dışsatım değeri 35,8 milyon dolar iken dışalım değeri 182,2 milyon dolar. Miktara bakarsak da dışsatım 8,2 bin ton iken, dışalım 20,4 bin ton.

Yıllık 5 milyon adet kapasitesi olan Pilsan Oyuncak başta, Dede Oyuncak, Zuzu Toys gibi 100 dolayında oyuncak şirketimizin ürettiği oyuncakların ...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: