DENİZCİLİK SEKTÖRÜNE ÇOK BOYUTLU BAKIŞ- 5:Lojistik başarım endeksi ve Türkiye

Melih Baş

16 Kasım 2020

Peki, şimdi de DTO’nın sektör raporundan alıntıyla, genel olarak yani lojistik sektörü olarak bakalım ülkemizin durumuna.

Peki, şimdi de DTO’nın sektör raporundan alıntıyla, genel olarak yani lojistik sektörü olarak bakalım ülkemizin durumuna.

Bir ülkenin lojistik tedarik zinciri boyunca başarımını (performansını) ölçmek amacıyla, Dünya Bankası tarafından küresel yük sevkiyatçıları ve taşımacılarının dahil olduğu anket ile 160 ülke kıyaslanarak her iki yılda bir “Lojistik Başarım Endeksi (LPI)” yayınlanmakta olup, bu çalışmada 160 ülke; - Gümrük ve sınır işlemlerinin etkinliği/işlemleri, - Ticaret ve taşımacılık altyapısının kalitesi, (lojistik altyapı) - Rekabetçi fiyatlarla sevkiyatların düzenlenmesinin kolaylığı, - Lojistik hizmetlerin/operasyonların kalitesi ve yetkinliği, - sevkıyatların takibi ve izlenebilirliği, - sevkıyatların alıcıya zamanında ulaşması (zamanında teslimat) olmak üzere toplam 6 ölçüte göre değerlendirilmektedir.

LPI ile ülkelerin lojistik alanındaki sıkıntılı yönleri ile fırsatları ortaya konularak ülkelerin lojistik başarımlarını arttırmasına yönelik çalışma yapma...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: