Birleşmiş Milletler’in İnsani Gelişme Raporu (2019)

Melih Baş

16 Aralık 2019

BM’in bu yılki İnsani Gelişme raporu “Gelirin ötesinde, ortalamanın ötesinde, bugünün ötesinde: 21. yüzyılda insani gelişmedeki eşitsizlikler” başlığını taşıyor.

BM’in bu yılki İnsani Gelişme raporu “Gelirin ötesinde, ortalamanın ötesinde, bugünün ötesinde: 21. yüzyılda insani gelişmedeki eşitsizlikler” başlığını taşıyor.

Rapor kapsamında 189 ülke ve BM tarafından tanınan topraklar için 2018 İGE (değerler ve sıralamalar); 150 ülke için Eşitsizliğe Uyarlanmış İGE (EUİGE); 166 ülke için Cinsiyete Dayalı Gelişme Endeksi (CDGE); 162 ülke için Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi (TCEE) ve 101 ülke için Çok Boyutlu Yoksulluk Endeksi (ÇBYE) sunuluyor.

Endekslerin yanısıra ayrıca beş gösterge daha hesaplanmış: İnsani gelişmenin kalitesi (İGK), yaşam boyu toplumsal cinsiyet farkı (YBTCF), kadının güçlenmesi (KG), çevresel sürdürülebilirlik (ÇS) ve sosyoekonomik sürdürülebilirlik (SES).

Raporda milyonlarca insanın yaşam standardının daralmasıyla oluşan açıklık nedeniyle oluşan gerekliliklerin tırmandığı belirtiliyor. Rapora göre eğitim konusunda ve teknoloji-iklim değişikliği konusunda endüstri devriminden bu yana görülmemiş...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: