Dünya gıda günü

Melih Baş

14 Ekim 2019

Birleşmiş Milletler bu yılki 16 Ekim Dünya Gıda Günü için ‘Sıfır Açlık İçin Sağlıklı Diyet’ konusunu ana tema olarak belirlemiş.

Birleşmiş Milletler bu yılki 16 Ekim Dünya Gıda Günü için ‘Sıfır Açlık İçin Sağlıklı Diyet’ konusunu ana tema olarak belirlemiş.

Son on yıllarda küreselleşmenin, kentleşmenin ve gelir büyümesinin bir sonucu olarak diyetlerimiz ve beslenme alışkanlıklarımız dramatik biçimde değişti. Mevsiminde ve liften zengin bitkisel temelli diyeti bırakıp rafine edilmiş nişasta, şeker, yağ, tuz, işlenmiş gıdalar, et ve diğer hayvansal ürünlere yönelindi. Özellikle kentlerde evde yemek hazırlamak için daha az zaman harcanır oldu. Süpermarketlerdeki hazır gıdalar, hızlı yemek dükkânlarından alınan gıdalar, caddelerdeki gıda satıcıları, al-götür restoranları ön plana çıktı. Bu anlamdaki yanlış beslenme hane halkı içinde kuşaktan kuşağa nakil oluyor, kısır döngü süregidiyor.

Sağlıksız diyetler ve oturma ağırlıklı yaşam tarzları aşırı şişmanlık (obezite) oranlarını hem gelişmiş hem de açlığın ve şişmanlığın bir arada yaşandığı gelişmekte olan ülkelerde arttırdı. Şu anda 670 ...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: