ATATÜRK’ün 81. ölüm yıldönümü

Melih Baş

11 Kasım 2019

Her yıl 10 Kasım’larda Atatürk’ü anıyoruz. O’nu nasıl anmalı acaba? Peki O’nu nasıl tanımlamalı?

Her yıl 10 Kasım’larda Atatürk’ü anıyoruz. O’nu nasıl anmalı acaba? Peki O’nu nasıl tanımlamalı?

Gazi Paşa’nın avazı / Turna derler bir kuştadır / Bakışı aslanda kaldı / Dövüşü dahi koçtadır.

SAHİ ATATÜRK NASIL BİR İNSANDI?

Tarihin galerisindeki diğer büyük adamlardan farklı olarak hem çok iyi bir asker hem çok iyi bir siyaset adamı vb. kısaca çok boyutlu bir önderdi. İnsana dair hiçbir şey ona yabancı değildi.

Önderlik tiplerinin hemen hepsine ait özellikleri kişiliğinde barındırıyordu. Örneğin, demokratik, otokratik, toplumsal-duygusal, karizmatik, kişisel, ortamsal önderlik tiplerini zamana ve mekana göre uygulamıştı.

Hem alt yapı kurumu (eşdeyişle geçimbilim) hem de üstyapı kurumları (hukuk, siyasa, eğitim, din, sanat) ile ilgilenirdi.

Bir önder olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan toplumsal, siyasal ve ekonomik düşünceleri belirlemiş ve etkilemiştir.

ULUSAL EGEMENLİKÇİYDİ

Ulusal egemenliği sağlam temell...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Melih Baş - Melih Baş'ın son yazısı - Melih Baş'ın son köşe yazısı - Melih Baş'ın yazıları - Melih Baş'ın bugünkü yazısı - Melih Baş'ın bugünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü köşe yazısı - Melih Baş'ın köşe yazısı - Melih Baş'ın dünkü yazısı - Melih Baş'ın tüm köşe yazıları - Melih Baş'ın tüm yazıları - Melih Baş yazıları

Aydınlık - Melih Baş Son Köşe Yazıları: