H/Uma/y-Simurg'un gizemi ve küllerinden yeniden doğan Asya (2)

Mehmet Ulusoy

22 Mayıs 2019

ÇİNLERDE VE TÜRKLERDE ORTAK FELSEFİ KÖK

ÇİNLERDE VE TÜRKLERDE ORTAK FELSEFİ KÖK

Türklerin ve Çinlerin, belli farklılıklarla diğer Asya halklarının, ortak paylaştığı simge ve değerlere damgasını vuran temel bir mitolojik-kültürel sistemden sözedebiliriz. İki ana ilkeye indirgenmiş bu evrensel sistem, Çincede Yang ve Ying, Türkçede Yaruk ve Kararuk (Aydınlık ve Karanlık) olarak ifade edilir. Bu iki soyut ve ana ilkenin diyalektik ilişkisini, önce kaos olan evrenin gök ve yer olarak ikiye bölünmesi, bu bölünme ve çatışmalı bütünlük ekseninde insanın, doğayla ve toplumla tarihsel ve varoluşsal karşılıklı değişim, dönüşüm ve yaratım süreçleri olarak düşünebiliriz.

Çin felsefesinde bu ilkel doğacı diyalektik, yol, yöntem anlamına gelen Taocu felsefeyle açıklanmaktadır. Taocu felsefe dünyada her şeyin birbirine karşıt ama birbirini tamamlayan hem yang hem de ying'e sahip olduğunu savunur. Doğadaki herşeyin oluşum ve gelişimi karşıtların birbirine bağlı, birbirini tamamlayan mücadelesiyle gerçekleşir.

Yang-yi...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Mehmet Ulusoy - Mehmet Ulusoy'un son yazısı - Mehmet Ulusoy'un son köşe yazısı - Mehmet Ulusoy'un yazıları - Mehmet Ulusoy'un bugünkü yazısı - Mehmet Ulusoy'un bugünkü köşe yazısı - Mehmet Ulusoy'un dünkü köşe yazısı - Mehmet Ulusoy'un köşe yazısı - Mehmet Ulusoy'un dünkü yazısı - Mehmet Ulusoy'un tüm köşe yazıları - Mehmet Ulusoy'un tüm yazıları - Mehmet Ulusoy yazıları

Aydınlık - Mehmet Ulusoy Son Köşe Yazıları: