ABD-İngiltere’nin ‘küresel NATO’ hedefi

Mehmet Ali Güller

30 Nisan 2022

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın şu dört mesajı, önümüzdeki süreçte yaşanacak güç mücadelesine ve yeni cephe çabalarına ışık tutuyor:

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın şu dört mesajı, önümüzdeki süreçte yaşanacak güç mücadelesine ve yeni cephe çabalarına ışık tutuyor:

1. İngiltere, “küresel ekonominin yaklaşık yarısını” temsil ettiklerini belirterek Çin’i, kendilerinin geçen yüzyılda belirlediği uluslararası kurallara uymaya çağırdı.

2. İngiltere, “küresel ekonominin yaklaşık yarısı” olan G7’nin, artık “ekonomik bir NATO gibi hareket etmesi gerektiğini” açıkladı.

3. İngiltere, NATO’nun bugüne kadar Avrupa’nın savunmasına odaklandığını, ancak şimdi Pasifik’in korunması ve Tayvan’ın savunulması gerektiğini, bunun için de artık “küresel bir NATO’ya ihtiyaçları olduğunu” belirtti.

4. İngiltere, NATO’nun genişletilmesini savundu; bu amaçla hem Finlandiya ve İsveç’e katılım çağrısını tekrarladı hem de Gürcistan ve Moldova gibi ülkelerin NATO tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi (28.4.2022).

EMPERYALİZMİN ‘YARIILETKEN’ ARZUSU

Londra’nın bu dört mesajında üç kritik yer var: Tayva...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Mehmet Ali Güller - Mehmet Ali Güller'in son yazısı - Mehmet Ali Güller'in son köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in yazıları - Mehmet Ali Güller'in bugünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in bugünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in tüm köşe yazıları - Mehmet Ali Güller'in tüm yazıları - Mehmet Ali Güller yazıları

Aydınlık - Mehmet Ali Güller Son Köşe Yazıları: