Yeni küresel güvenlik inisiyatifi

Mehmet Ali Güller

23 Nisan 2022

Ukrayna savaşı, eski küresel güvenlik düzeninin yerini yeni küresel güvenlik düzeninin de almaya başlamasının miladıdır. 

Ukrayna savaşı, eski küresel güvenlik düzeninin yerini yeni küresel güvenlik düzeninin de almaya başlamasının miladıdır. 

Avrupa güvenlik mimarisini Rusya’nın güvenliğini tehdit ederek inşa eden ABD, Yugoslavya’yı sekize parçalayarak başlatmış, Baltık-Doğu Avrupa-Karadeniz hattında derinleştirmişti. İşte Rusya, ABD’nin bu güvenlik inşa çabasına Ukrayna’da müdahale ederek yeni bir süreç başlatmış oldu.

AVRUPA’DA ABD İLE ALMANYA-FRANSA KARŞI KARŞIYA 

Avrupa’nın güvenliği konusunda iki temel yaklaşım var. 

İlki, bir süredir Almanya ile Fransa’nın liderliğini yaptığı ve ABD’den “stratejik özerklik” kazanmayı hedefleyen yaklaşımdır. Bu çizgi, Rusya’yla ve Çin’le ABD’den bağımsız ve ayrı ilişki kurmayı hedefliyor. Bu durum haliyle, Avrupa’nın güvenliğini sağlamada Rusya’ya da rol veriyor. Krizin şu aşamasında bile Paris’in, “Rusyasız Avrupa barışı mümkün değil” mesajı vermesi önemli...

Avrupa güvenliği konusundaki ikinci yaklaşım ise ABD’nin Avrupa hegemonyasını sür...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Mehmet Ali Güller - Mehmet Ali Güller'in son yazısı - Mehmet Ali Güller'in son köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in yazıları - Mehmet Ali Güller'in bugünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in bugünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in tüm köşe yazıları - Mehmet Ali Güller'in tüm yazıları - Mehmet Ali Güller yazıları

Aydınlık - Mehmet Ali Güller Son Köşe Yazıları: