ABD’nin Arktik-Akdeniz hattı hedefi

Mehmet Ali Güller

16 Mayıs 2022

İsveç ve Finlandiya, ABD’nin baskısı sonucunda NATO üyeliğine başvurmaya hazırlanıyor.

İsveç ve Finlandiya, ABD’nin baskısı sonucunda NATO üyeliğine başvurmaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda olumlu düşünce içinde değiliz” diyerek bu iki ülkenin üyeliğini veto edebileceğinin sinyalini verdi. Ertesi gün Reuters’a konuşan sözcüsü İbrahim Kalın ise “İsveç ve Finlandiya’ya kapıyı kapatmadık” düzeltmesi yaptı.

Ankara’nın zor, ama birilerinin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini veto etmesi, NATO’nun da Avrupa’nın da dünyanın da yararına olacaktır. 

NATO İSKANDİNAVYA’YA GİRİYOR

İsveç ve Finlandiya, aslında mevcut “tarafsızlık” statüsünden memnun. Bu statü ile Soğuk Savaş ve sonrasında sorunsuz ilişkiler yürüttüler. 

ABD, Ukrayna krizi üzerinden Rusya’yı kuşatma ve Avrupa üzerindeki hegemonyasını yeniden sağlama hedefleri gereği, bu iki ülkenin tarafsızlık statüsünü bozmaya çalışıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin başladığı 24 Şubat’tan sonra ABD’den İsveç ve Finlandiya’ya bu yönde baskı gelmeye ba...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Mehmet Ali Güller - Mehmet Ali Güller'in son yazısı - Mehmet Ali Güller'in son köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in yazıları - Mehmet Ali Güller'in bugünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in bugünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in köşe yazısı - Mehmet Ali Güller'in dünkü yazısı - Mehmet Ali Güller'in tüm köşe yazıları - Mehmet Ali Güller'in tüm yazıları - Mehmet Ali Güller yazıları

Aydınlık - Mehmet Ali Güller Son Köşe Yazıları: