Türkiye yeni Gezi’lere gebe

Mecit Ünal

31 Mayıs 2018

Mayıs’ın son haftası tarihimizde ve toplumsal-siyasal hayatımızda çok önemli olayların yıldönümlerini barındıran bir hafta.

Mayıs’ın son haftası tarihimizde ve toplumsal-siyasal hayatımızda çok önemli olayların yıldönümlerini barındıran bir hafta.

Bu olaylardan 27 Mayıs, yakın tarihimizin, etkilerini günümüzde de hissettiğimiz en önemli günlerden biri. 27 Mayıs 1960’da, ordu-millet birlikteliği bir diktatörlüğe son vermiş, bir anlamda Cumhuriyet’i yeniden kurmuştu. Cumhuriyet’in kazanımlarından her birini yitirdiğimizde tekrar tekrar hatırladığımız 27 Mayıs Devrimi ve onun getirdiği Anayasa, Türkiye’nin görüp görebileceği en demokratik ve özgürlükçü anayasa idi. Cemal Süreya’nın “Kısa Türkiye Tarihi” şiirinde yaptığı “gül” tanımındaki anayasa, 27 Mayıs Anayasa’sıdır bu nedenle.

(İkinci bir cumhuriyetten söz edilecekse, bence bu, neoliberallarin savunduğu ve bugün sonuçlarını görüp yaşadığımız Cumhuriyet’in tasfiyesini ifade eden “2. Cumhuriyet” değil 27 Mayıs Devrimi’nin getirdiği cumhuriyettir. 27 Mayıs, bu anlamda cumhuriyeti yeniden kurmuştur. Önümüzdeki süreç de bence bu yüzden cumhuriy...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Mecit Ünal - Mecit Ünal'ın son yazısı - Mecit Ünal'ın son köşe yazısı - Mecit Ünal'ın yazıları - Mecit Ünal'ın bugünkü yazısı - Mecit Ünal'ın bugünkü köşe yazısı - Mecit Ünal'ın dünkü köşe yazısı - Mecit Ünal'ın köşe yazısı - Mecit Ünal'ın dünkü yazısı - Mecit Ünal'ın tüm köşe yazıları - Mecit Ünal'ın tüm yazıları - Mecit Ünal yazıları

Aydınlık - Mecit Ünal Son Köşe Yazıları: