Y-CHP liderleri Atatürk Devrimi'ni hedef alıyor

Kerem Yıldırım

5 Şubat 2018

Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940’ta kuruldu. Cumhuriyet ilan edileli 17 yıl olmuştu ama devrimin kök salması ve halklaşması süreci devam ediyordu.

Köy Enstitüleri 17 Nisan 1940’ta kuruldu. Cumhuriyet ilan edileli 17 yıl olmuştu ama devrimin kök salması ve halklaşması süreci devam ediyordu.

2.Dünya Savaşı başlamıştı. Genç Türkiye bir yandan iktisadi, kültürel ve siyasal kalkınma hamleleri yaparken, bir yandan da dünya savaşına karşı önlemler almaya çabalıyordu.

Genç Türkiye; Anadolu halkını asırlardır sömüren ortaçağ ilişkilerini tasfiye ederek ve Türkiye'nin bağımsız olmasının önündeki ana engel emperyalist hegemonyanın zincirlerini kırarak kurulmuştu.

Köy Enstitüleri Çağdaş Türkiye'yi yaratmanın ve tebaayı ulusa dönüştürmenin en büyük atılımıydı.

Cumhuriyet; Köy Enstitüleri ile vakurlu, inançlı; halka ve vatana bağlı Türk Aydın kuşağını meydana getirdi.

***

1941 yılında Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nün inşasına başlandı, 1942'de tamamlandı.

Tonguç Baba(İsmail Hakkı Tonguç) ve Aydınlanma neferleri bozkırın ortasında köy köy dolaştılar. Anadolu'nun yoksul ve cahil bırakılmış halkının...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Kerem Yıldırım - Kerem Yıldırım'ın son yazısı - Kerem Yıldırım'ın son köşe yazısı - Kerem Yıldırım'ın yazıları - Kerem Yıldırım'ın bugünkü yazısı - Kerem Yıldırım'ın bugünkü köşe yazısı - Kerem Yıldırım'ın dünkü köşe yazısı - Kerem Yıldırım'ın köşe yazısı - Kerem Yıldırım'ın dünkü yazısı - Kerem Yıldırım'ın tüm köşe yazıları - Kerem Yıldırım'ın tüm yazıları - Kerem Yıldırım yazıları

Aydınlık - Kerem Yıldırım Son Köşe Yazıları: