Ne zaman bir hak helal etme konusu olsa, Şevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam’ındaki Kayserili topçu ihtiyar aklıma gelir.

Ne zaman bir hak helal etme konusu olsa, Şevket Süreyya Aydemir’in Suyu Arayan Adam’ındaki Kayserili topçu ihtiyar aklıma gelir.

Genç bir ihtiyat zabiti olarak İstanbul’dan cepheye gitmeye çalışan Aydemir, iki arkadaşı ile beraber bir süre Kayseri’de konaklar. Bu zaman zarfında şehrin kalesinde topçuluk yapan Kayserili emekli bir asker ile tanışır. Ramazan ayıdır, yaşlı adam, her akşam iftar topunu attıktan sonra akşam namazını kılar ve çıkınındaki mütevazı azığını Aydemir ile paylaşarak iftar eder. Yarı ömrü savaşlarda geçmiş, iki evladı hala cephede olan bu ihtiyar, vatan için verdiği ömrüne zerrece üzülmemekte, “bugün gel deseler yine giderim oğul” demektedir.

Ayrılık vakti gelip de genç subaylar yola çıktıkları sıra, karşılarında bu Kayserili amcayı bulurlar. Devamını Aydemir’in kendi kaleminden okuyalım:

“Bir sabah gün ağarırken Kayseri'den yaya yola çıktık. Daha son evlerden kurtulmadan ihtiyar topçu bir sokak aralığından göründü. Bir süre konuşarak yan yana ...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Gaffar Yakınca - Gaffar Yakınca'nın son yazısı - Gaffar Yakınca'nın son köşe yazısı - Gaffar Yakınca'nın yazıları - Gaffar Yakınca'nın bugünkü yazısı - Gaffar Yakınca'nın bugünkü köşe yazısı - Gaffar Yakınca'nın dünkü köşe yazısı - Gaffar Yakınca'nın köşe yazısı - Gaffar Yakınca'nın dünkü yazısı - Gaffar Yakınca'nın tüm köşe yazıları - Gaffar Yakınca'nın tüm yazıları - Gaffar Yakınca yazıları