AKP dolarda ters şeride girip gaza bastı!

Evren Devrim Zelyut

7 Haziran 2022

Erdoğan diyor ki, Gezi olmasaydı millî gelir 1,5 trilyon dolar olurdu…

Erdoğan diyor ki, Gezi olmasaydı millî gelir 1,5 trilyon dolar olurdu…

Yazık… Koskoca Cumhurbaşkanı, 2013 yılında kurun neden 1,8'den 2,4 olduğunu bilmiyor; ya da bilmezden geliyor. 2013 yılında Amerikan Merkez Bankası faiz artırmaya başlayınca küresel olarak dolar değerlenmeye başlamıştı. Erdoğan'ın ithalatçı üretim modeli de o yıllarda çökmeye başlamıştı. Zaten AKP için 2002-2013 yükselme, 2013-2018 gerileme, 2018'den günümüze ise çöküş dönemidir. 2002'de Kemal Derviş reformları üstüne yatıp kazanmışlardır, 2009 yılından sonra da ABD'nin krizde bastığı bol dolar sayesinde kur düşmüş, enflasyon da buna paralel gerilemiştir.

Ama üretmekten vazgeçen AKP ekonomisi 2013 yılında doların artmasıyla her yıl biraz daha bozulmuştur. Erdoğan enflasyonun artışında gerekçe olarak dış güçler, iç mihraklar diye konuşurken, tarımda çiftçi sayısının nasıl düştüğünü, ekili arazi miktarının nasıl azaldığını ve buna bağlı gıda fiyatlarının arttığını bilmezden gelmiştir.

...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Evren Devrim Zelyut - Evren Devrim Zelyut'un son yazısı - Evren Devrim Zelyut'un son köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un yazıları - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un tüm köşe yazıları - Evren Devrim Zelyut'un tüm yazıları - Evren Devrim Zelyut yazıları

Aydınlık - Evren Devrim Zelyut Son Köşe Yazıları: