Bu enflasyonla kurda 18 kâbusu geri döner!

Evren Devrim Zelyut

3 Ocak 2022

Yeni yılda gelen zamları, İTO ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını gördüğümüzde söylenecek tek söz var: Artık enflasyonu tutmak imkansız.

Yeni yılda gelen zamları, İTO ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını gördüğümüzde söylenecek tek söz var: Artık enflasyonu tutmak imkansız.

Bunun nedenlerini yıllardır yazdık: Tarım ve sanayide dış girdiye bağlı çalışma, çiftçi ve ekili arazi sayısındaki düşüş, artan göçmenler, kurla girdi maliyetlerinin artması…

AKP şimdi enflasyona neden olarak salgınla yurt dışında artan emtia fiyatlarını gösteriyor. Ama sıkıntı şu: Türkiye neden bu kadar dış girdiye bağlı? Neden zamanında bağımsız bir sanayi kurmak için gerekeni yapmadınız? Şimdi bu gerçekleri söyleyenleri suçlu ilan ederek bu berbat durumdan sıyırabilir misiniz?

Durum daha da kötüye gidecek; çünkü tarımda ana girdi olarak kullandığınız gübre için fabrikalar yapacağınıza, bol bol AVM, konut yaptınız. Şimdi gübreyi dışarıdan alarak üretim yapıyorsunuz. Sanayi ise zaten dediğimiz gibi tam bir facia, iğneden ipliğe ne üretseniz bütün yarı mamuller dışarıdan geliyor.

Gıdada arzın a...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Evren Devrim Zelyut - Evren Devrim Zelyut'un son yazısı - Evren Devrim Zelyut'un son köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un yazıları - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un tüm köşe yazıları - Evren Devrim Zelyut'un tüm yazıları - Evren Devrim Zelyut yazıları

Aydınlık - Evren Devrim Zelyut Son Köşe Yazıları: