Dolarda mucize beklemeyin!

Evren Devrim Zelyut

22 Aralık 2021

Dolar/TL'deki çıkışın durması için Lira'nın cazip hale gelmesi gerektiğini sürekli vurguladık. Bu cazibe iki şekilde kazandırılabilirdi:

Dolar/TL'deki çıkışın durması için Lira'nın cazip hale gelmesi gerektiğini sürekli vurguladık. Bu cazibe iki şekilde kazandırılabilirdi:

1 - Reformlar yaparak yüksek teknoloji içeren ürünlerin üretilmesi ve satılmasına bağlı olarak dolacak rezervlerin kuru düşürmesi, Lira'yı daha itibarlı hale getirebilirdi.

2 - Kısa vadede faiz artışı ile Lira'da dururken enflasyon karşısında ezilme önlenebilirdi.

Ancak Erdoğan faiz kelimesine o kadar karşı ki, tüm politikasını inanç hassasiyeti yüksek seçmenleri kazanmaya kurduğu için, faizlerin artışına izin vermedi. Ancak enflasyon yukarı giderken faizleri tutmak kuru patlattı. Kur patlayınca dışa bağlı sistem maliyet artışları neden ile durmaya başladı.

Bu noktaya kadar mutabık mıyız? Tamam devam edelim: Kur artışını önlemek için kısa vadede faiz artışı gerekli ise, faiz de enflasyona karşı bir koruma kalkanı veriyorsa, ama faiz artıramıyorsanız, o zaman enflasyona karşı dolaylı bir korumayı kur üzerinden...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Evren Devrim Zelyut - Evren Devrim Zelyut'un son yazısı - Evren Devrim Zelyut'un son köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un yazıları - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un bugünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un köşe yazısı - Evren Devrim Zelyut'un dünkü yazısı - Evren Devrim Zelyut'un tüm köşe yazıları - Evren Devrim Zelyut'un tüm yazıları - Evren Devrim Zelyut yazıları

Aydınlık - Evren Devrim Zelyut Son Köşe Yazıları: