Ayakta ders dinleyen Atatürk

Doğu Perinçek

9 Kasım 2018

Doğu Perinçek

Doğu Perinçek

Yukarda gördüğünüz resim, 15 Aralık 1930 günü İstanbul Darülfünunu’nda, bugünkü İstanbul Üniversitesi’nde çekilmiş. Atatürk, o tarihte Cumhurbaşkanıdır. Yalnız Cumhurun başkanı değil, Cumhurun bir üyesidir. Yalnız devrimin öğretmeni değil, devrimin öğrencisidir.

Her şeyden önce devrimin önderidir. O devrim bir halk devrimidir, demokratik devrimdir, millî demokratik devrimdir. Devrimin önderi, hayatıyla, birikimiyle, bilinciyle cumhurun içinden doğmuş, ömrünü cumhura vermiş, cumhurun İstiklâl Savaşını örgütlemiş, özetle cumhurun devrimcisi olmuştur. O’nun çiftçilerle, zenaatkârlarla, emekçilerle resimlerine bakınız, onlara bakışları bir başkadır. İşte ölmeyen Atatürk O duruşta ve o bakıştadır.

ATATÜRK DÜRÜLFÜNUN ZİYARETİNDE

Atatürk’ün Bütün Eserleri’nin 24. Cildinde, Atatürk’ün Daürülfünun ziyareti 16 Aralık 1930 günlü gazetelerden aktarılarak anlatılıyor:

“Gazi Hazretleri ders cetvelini inceledikten sonra Hukuk Fakültesi Birinci S...
Devamını okumak için tıklayın

Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Doğu Perinçek - Doğu Perinçek'in son yazısı - Doğu Perinçek'in son köşe yazısı - Doğu Perinçek'in yazıları - Doğu Perinçek'in bugünkü yazısı - Doğu Perinçek'in bugünkü köşe yazısı - Doğu Perinçek'in dünkü köşe yazısı - Doğu Perinçek'in köşe yazısı - Doğu Perinçek'in dünkü yazısı - Doğu Perinçek'in tüm köşe yazıları - Doğu Perinçek'in tüm yazıları - Doğu Perinçek yazıları

Aydınlık - Doğu Perinçek Son Köşe Yazıları: