ABD ekonomisinde öncü deprem sinyalleri mi?

Ali Develioğlu

9 Şubat 2018

ABD borsası yediği beklenmedik tokadın paniği içinde! Batı medyasında üç gündür baş manşet!

ABD borsası yediği beklenmedik tokadın paniği içinde! Batı medyasında üç gündür baş manşet!

Pazartesi günü Dow endeksi sadece bir kaç saat içinde 1600 puan düşerek tarihsel rekor kırdı, salı günü ise 1100 puan düşüşte karar kıldı! Çarşamba günü düşüş durdu. Hisse senedi fiyatları düşüş oranında ise ilk gün yüzde 4,6 ile geçen ağustostan beri en sert düşüş yaşanırken, iki günde toplam düşüş yüzde 10 oldu! 2008 krizinde bu oran yüzde 22`nin üzerindeydi.

Wall Street borsası ABD'nin kredi notunun düşürülmesinden bu yana en kötü günü yaşadı ve Çin'in yuanı devalüe etmesi, Brexit ve başkanlık seçimi öncesi görülen satışları da çok aştı. Şirketler değer kaybetti.

Küresel ekonomi zincirleme bağlı, sarsıntı hemen yayıldı: Japonya`da yüzde 5, Çin`de yaklaşık yüzde 3,5, Avustralya`da yüzde 3, Doğu Asya ortalaması yüzde 6 çöküş! Türkiye yüzde 3. AB`de yüzde 3-4 arası. Aşağıdaki grafik Wall Street borsasındaki ani çöküşü gösteriyor:

Devamını okumak için tıklayın
Aydınlık - Aydınlık gazetesi köşe yazarları - Ali Develioğlu - Ali Develioğlu'nun son yazısı - Ali Develioğlu'nun son köşe yazısı - Ali Develioğlu'nun yazıları - Ali Develioğlu'nun bugünkü yazısı - Ali Develioğlu'nun bugünkü köşe yazısı - Ali Develioğlu'nun dünkü köşe yazısı - Ali Develioğlu'nun köşe yazısı - Ali Develioğlu'nun dünkü yazısı - Ali Develioğlu'nun tüm köşe yazıları - Ali Develioğlu'nun tüm yazıları - Ali Develioğlu yazıları

Aydınlık - Ali Develioğlu Son Köşe Yazıları: