Rahip Aho ve Süryanilerin kendi topraklarında yaşama çilesi

Nurcan Kaya

14 Ocak 2020

Bir itirafçının beyanına göre 2018 yılında örgüt mensupları manastıra gelmişler ve orada yemek yemişler. Rahip Aho da sırf bu beyan nedeniyle tutuklanmış.

Bir itirafçının beyanına göre 2018 yılında örgüt mensupları manastıra gelmişler ve orada yemek yemişler. Rahip Aho da sırf bu beyan nedeniyle tutuklanmış.

Bu topraklarda yaşamak zor. Bu topraklarda azınlık olarak yaşamak daha zor. Bu topraklarda azınlık içinde azınlık olarak yaşamak daha da zor.

Mezopotamya’nın kadim halklarından olan Süryaniler için bu topraklarda yaşamak yüz yılı aşkın zamandır bir hayli zor. 1915’te Ermenilerle beraber katliama uğrayan; malları, mülkleri, kültürel mirasları yağmalanan; yaşadıkları zulüm, maruz kaldıkları insanlık suçu inkâr edilen bir halk Süryaniler. Cumhuriyet döneminde okulları kapatılan; Lozan Antlaşması’na göre dini azınlık olarak kabul edilmeleri gerekirken bu statüleri tanınmayan ve böylece Lozan Antlaşması’nın da uluslararası hukukun da kendilerine tanıdığı haklardan mahrum bırakılan; yani ülkedeki çoğunluğu bırakın, varlıkları resmi olarak tanınan azınl...
Devamını okumak için tıklayın

Artı Gerçek - Artı Gerçek gazetesi köşe yazarları - Nurcan Kaya - Nurcan Kaya'nın son yazısı - Nurcan Kaya'nın son köşe yazısı - Nurcan Kaya'nın yazıları - Nurcan Kaya'nın bugünkü yazısı - Nurcan Kaya'nın bugünkü köşe yazısı - Nurcan Kaya'nın dünkü köşe yazısı - Nurcan Kaya'nın köşe yazısı - Nurcan Kaya'nın dünkü yazısı - Nurcan Kaya'nın tüm köşe yazıları - Nurcan Kaya'nın tüm yazıları - Nurcan Kaya yazıları

Artı Gerçek - Nurcan Kaya Son Köşe Yazıları: