Yoksulluğun çocuklara yaşattıkları!

Aysel Bereke

23 Haziran 2022Günümüzde küreselleşme sonucu artan yoksulluk, en çok çocuklara zarar veriyor! Çünkü çocuğun fiziksel, duygusal ve entelektüel gelişimi kötü etkileniyor! Bütün toplumlarda yoksulluktan zarar gören en duyarlı kesim çocuklar oluyor! Ama yoksulluğun en acı sonucu, bebek ve çocuk ölümlerini arttırmasıdır!

 

Yoksul evlerdeki bebeklerin ve çocukların yaşadıkları sorunlar arasında; açlığa varan beslenme yetersizlikleri ki; (bu bir çocuk için de, yetişkin için de işkencedir aslında), kötü fiziksel ve hijyenik koşullar ve bunların sonucu olarak; menenjit, orta kulak enfeksiyonları, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonu, çeşitli parazit hastalıkları gibi enfeksiyonlara daha sık yakalanma olasılığı ve çocuk yaşamı için riskli durumlar var! Beslenme yetersizliği çoğu çocukta kanda demir eksikliği, beyin ve vücutta kalıcı hasarlar bırakabiliyor! Yine uzun dönemli açlığın önemli bulgularından birisi de, boy kısalığı ve gelişme geriliği oluyor.

Devamını okumak için tıklayın

Akdeniz Gerçek - Akdeniz Gerçek gazetesi köşe yazarları - Aysel Bereke - Aysel Bereke'nin son yazısı - Aysel Bereke'nin son köşe yazısı - Aysel Bereke'nin yazıları - Aysel Bereke'nin bugünkü yazısı - Aysel Bereke'nin bugünkü köşe yazısı - Aysel Bereke'nin dünkü köşe yazısı - Aysel Bereke'nin köşe yazısı - Aysel Bereke'nin dünkü yazısı - Aysel Bereke'nin tüm köşe yazıları - Aysel Bereke'nin tüm yazıları - Aysel Bereke yazıları